Bu yasayla turizmci iflas eder

Yİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Turizm Ajansı kurulması yönündeki yasa teklifini eleştirdi Turizm Ajansı kurulması ve turizm işletmelerinden yüzde 1’e varan oranlarda pay kesilmesini öngören yasa teklifine karşı çıkan Türkkan, “Bu yasa sektörü durma noktasına getirir” dedi. Başak Kaya imzalı habere göre, Turizm Ajansı kurulması ve otel, motel, pansiyon, restoranlar, deniz araçları ve seyahat acentelerinden..

Bu yasayla turizmci iflas eder
Yazar : Tarih : Okunma : 327 views Yorum Yap

Yİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Turizm Ajansı kurulması yönündeki yasa teklifini eleştirdi

Turizm Ajansı kurulması ve turizm işletmelerinden yüzde 1’e varan oranlarda pay kesilmesini öngören yasa teklifine karşı çıkan Türkkan, “Bu yasa sektörü durma noktasına getirir” dedi. Başak Kaya imzalı habere göre, Turizm Ajansı kurulması ve otel, motel, pansiyon, restoranlar, deniz araçları ve seyahat acentelerinden yüzde 1’e varan oranlarda pay kesilmesini öngören yasa teklifine tepkiler sürüyor.

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi’nin “yağma” olarak değerlendirdiği teklife İYİ Parti’den de eleştiri geldi. İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, TBMM’de yaptığı açıklamada “Bu yasa turizm sektörünü durma noktasına getirir” dedi ve şunları söyledi:

Turizmci, kâr da etse zarar da etse bu payı ödemek zorunda 

“Teklif bu haliyle kanunlaşırsa yeni kurulacak tanıtım ajansına turizmciler her yıl cirolarından yüzde 1 pay verecek. Bu pay da kârlarından değil, cirolarından kesilecek. Turizmci, kâr da etse zarar da etse bu payı ödemek zorunda kalacak.

Bu durum ekonomik sıkıntılar nedeniyle sırtını doğrultmaya çalışan turizmcimizin, vergiden çok tanıtım payı ödemesi anlamına gelmektedir. Kanun teklifine göre, ilk ödemeyi 26 Ekim’de yapmak zorunda bırakılan ve bu yılki gider kalemlerinin içine bu payı eklememiş olan nice turizmcimiz, böylece iflasa sürüklenecektir.”

Kanun teklifine göre Turizm Ajansı’nın bütçesinin Sayıştay tarafından denetlenmeyeceğini de vurgulayan Türkkan, “Ajans kesinlikle denetime tabi olmalıdır. Yapacağı ihalelerin nasıl olacağı, hangi yandaşlara verileceği meçhul. Ajansın, Kamu İhale Kanunu’ndan muaf tutulması da hüküm altına alınıyor” dedi.

admin (semihkoken@gmail.com)