PASTALARIN EFENDİSİ KEMER PASTAHANESİ

Kemer’in tanınmış simalarından Kemer Pastanesi Sahibi Halil Bayükkapucu, baba mesleğini en iyi şekilde devam ettiriyor. 1952 yılında İstanbul’da temelleri atılan Kemer Pastanesi, Akdeniz’in incisi Kemer’e gelene kadarki süreçte lezet ustası Turhan Büyükkapucu’nun emeği ile büyüdü. Usta, çocuklarına hem bir isim hem de sır gibi saklanan tarifler bıraktı. Şu anda ise oğlu Halil Büyükkapucu, kocaman bir..

PASTALARIN EFENDİSİ KEMER PASTAHANESİ
Yazar : Tarih : Okunma : 408 views Yorum Yap

Kemer’in tanınmış simalarından Kemer Pastanesi Sahibi Halil Bayükkapucu, baba mesleğini en iyi şekilde devam ettiriyor.

1952 yılında İstanbul’da temelleri atılan Kemer Pastanesi, Akdeniz’in incisi Kemer’e gelene kadarki süreçte lezet ustası Turhan Büyükkapucu’nun emeği ile büyüdü.

Usta, çocuklarına hem bir isim hem de sır gibi saklanan tarifler bıraktı. Şu anda ise oğlu Halil Büyükkapucu, kocaman bir aile haline getirdiği lezzet pastanesini her sabah kendi deyimi ile “inandığı ve sevdiği değerler” için açıyor.

Kemer Pastanesi, sırlarla dolu lezzetini yüz inere ulaştırmak için büyük çaba sarf ediyor.

Adeta Kemer’in bir buluşma noktası olarak kabul edilen Kemer Pastanesi, yıllardır verdiği hizmetle ve birbirinden güzel lezzetlerle halkın gönlünde “taht kurmuş” durumda.

Pastane sahibi Büyükkapucu, gazetemize yaptığı açıklamada, işletmesinin Kemer halkı tarafından sevilmesinin en önemli nedenlerinden sevgi ve güleryüz olduğunu söyledi.

Büyükkapucu, çalışkan ve sebatkar olmak gerektiğini belirterek, ”İşi iş değil de hayatınmış gibi seveceksin. Pastanede çalışan her bir kişi benim evladım. Hepsinden Allah razı olsun.” dedi. 

Pastanedeki lezzetlerin sırrını ve ölçüsünü anlatan Büyükkapucu, “Kendi çocuğuna ve ailene yedirmek istemediğin hiçbir şeyi insanlara yedirmeyeceksin. Bir şeyi doğru yaptığına inanıyorsan ve kendinle baş başa kaldığında yaptığın işi insanları rahatsız etmediği, onlara saygı duyarak hizmet edebildiğini düşünebiliyorsan doğru şeyi yapmışsındır. Ondan sonra insanlar zaten seni takdir eder.” diye konuştu.  

Büyükkapucu, Kemer Pastanesi’nin sadece kendisinin değil bütün çalışanlarının da “ekmek teknesi” olduğunu belirterek, 30 yıl önce Kemer’e ilk geldiği gün ile bugünü de değerlendirdi.

30 sene önce Kemer’in çok küçük bir yer olduğunu, şu anda ise çok kalabalıklaştığını ifade eden Büyükkapucu, “Eski zamanla şu anı ölçeklendirecek olursak, artık iletişim çağındayız. İnternet üzerinden herkes her şeye ulaşabiliyor. Yeni ürünlere herkes en kısa zamanda ulaşabiliyor. Bu sayede biz de müşterilerimize daha çabuk zamanda ulaşabiliyoruz. Çünkü burası misafir ve müşteri memnuniyeti odaklı bir yer. Eğer müşterimiz memnun değilse yaptığımız hiçbir şeyin anlamı yok.” ifadelerin yer verdi.

Pastanedeki ürünlerin tanıtımı konusunda sosyal medyanın çok önemli bir rol oynadığına da değinen Büyükkapucu, buna karşın sosyal medyada çok aktif olamadıklarını ancak gelecek sene daha iyi işler yapmayı hedeflediklerini bildirdi.

Büyükkapucu, eski ile yeni dönemdeki pastanecilik sektörünü de değerlendirerek, şöyle devam etti:

“Pastanecilik, eskiden belki sadece poğaça, simit veya börek yapmaktı. Ama şu anda bunun yerini başka şeylerde aldı. Doğum günler, diş buğdayı günler, toplantılar ayrı bir konsept oluşturmamızı sağladı. Sosyal kutlamalar arttı. Şimdi insanlara çok daha ilgili olmak durumundayız. Her gelen misafire kendini özel hissettirmemiz lazım. Bunu yapamıyorsan eksik kalıyor demektir. Herkesin ekmek teknesi ayrı. Diğer meslektaşlarıma bir şey söylemem doğru olmaz. Herkes işini kendine göre iyi yapıyordur.”

Büyükkapucu, pastanede devam çalışmalar hakkında da şunları kaydetti:

“2002 yılında babamın sahibi olduğu benim desteklediğim bir proje Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) dünya ikinciliği aldı.  Akademiler arası kurulan bir kuruldan aldık. Çocukluk hayalimiz vardı. Kemer’de bir pastacılık kursu veya okulu açmak. Üst katımızı ona göre dizayn ediyoruz. Meslek elemanı yetiştirmek istiyorum. Bizim görevimiz, bize gelen herkesin verdiği bir kuruşu bile israf etmeden burada yatırıma dönüştürüp en samimi ve doğru hizmeti vermektir.”

Toplam Kalite Yönetimi alanında üniversitelerde ders veren ve konusunda uzman insanlar tarafından Başkent Ankara merkezli oluşturulmuş bir sivil insiyatif olan Eniyi.BEST tarafından 2018 yılının en iyi pastanesi seçilen Kemer Pastanesi, bayramdan sonra açılış yapmayı planlıyor. 

admin (semihkoken@gmail.com)