Seval Yasak Dizerkonca neden görevden alındı?

Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası’na yönelik Temmuz ayında yapılan operasyonun Ticaret İl Müdürlüğü’ne sıçradı. Polisin mahkeme kararıyla yaptığı telefon dinlemelerine takılan Ticaret İl Müdürü Seval Yasak Dizerkonca görevinden alındı. BİR UCU FETÖ’DE ÇIKTIAntalya’da milyonlarca liralık rüşvet çarkının ortaya çıkarıldığı Şoförler ve Otomobilciler Odası’na yönelik hazırlanan ve Antalya 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 16..

Seval Yasak Dizerkonca neden görevden alındı?
Yazar : Tarih : Okunma : 606 views Yorum Yap

Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası’na yönelik Temmuz ayında yapılan operasyonun Ticaret İl Müdürlüğü’ne sıçradı. Polisin mahkeme kararıyla yaptığı telefon dinlemelerine takılan Ticaret İl Müdürü Seval Yasak Dizerkonca görevinden alındı.

Seval Yasak Dizerkonca neden görevden alındı?

BİR UCU FETÖ’DE ÇIKTI
Antalya’da milyonlarca liralık rüşvet çarkının ortaya çıkarıldığı Şoförler ve Otomobilciler Odası’na yönelik hazırlanan ve Antalya 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 16 sayfalık iddianame ve 2400 sayfalık dava dosyasında yeni bir gelişme daha yaşandı. Bir ucu FETÖ’ye dayanan operesyonun diğer ucununda Antalya Ticaret İl Müdürlüğü’ne dayandığı ortaya çıktı.

ILGINÇ GÖRÜŞME
Polisin teknik takibine Ticaret İl Müdürü Seval Yasak Dizerkonca ile halen tutuklu bulunan Oda Başkanı Mehmet Ali Alkan’ın 26 Nisan 2019’da yaptığı telefon görüşmesi de takıldı. Görüşmenin dikkat çeken bazı bölümleri, Dizerkonca’nın yapılacak operasyonu önceden bildiği ve Alkan’a ima ettiği yorumlarına yol açtı. Dava dosyasına giren tape nedeniyle Bakanlık Dizerkonca’yı önceki akşam görevinden aldı.

GİZLİ EVRAK KASADA
3’ü tutuklu 16’sı tutuksuz toplam 19 kişinin yargılandığı davada halen tutuklu olarak cezaevinde olan Başkan Mehmet Ali Alkan’ın evindeki aramada hakkında yürütülen soruşturmaya ait 40 sayfa gizli evrak çıkması akıllarda soru işareti bırakmıştı. Sanıklar 6 Ekim’de ilk kez hakim karşısına çıkacak.

İŞTE O GÖRÜŞME:

MEHMET ALİ: Efendim

SEVAL: Başkanım

MEHMET ALİ: Efendim Müdürüm

SEVAL: İyisin demi

MEHMET ALİ: Şükür Elhamdülillah.
SEVAL: Ya bi yerde diye duydum da.
MEHMET ALİ: Yok yok camiye gittim camiden geldim odamdayım.
SEVAL: Hııı millete bakarmısın abi.. Banada dedikleri KOM gözaltına almış. Allah Allah dedim.
MEHMET ALİ: Allah Allah.
SEVAL: Valla öyle hem de söyleyen bi gasteci haberin olsun.
MEHMET ALİ: Allah Allah

SEVAL: Hııı şok oldum.
MEHMET ALİ: Ya işte çocuklar taa bizi müfettişin o raporunu dağıttığı günden buyana bi gözaltına aldırıyor Niyazi gil.
Sonra Yengigün cüye şikayet ettirdiler. O Mehmet Tek.
SEVAL: Hııı

MEHMET ALİ: Yani günlük aldırıyorlar bizi içeriye. Bi alsada bende gitsem de ne diyeceklerse deselerde bende….
SEVAL: Valla billa bende anlamadım bunu.
SEVAL: Abi bunlardan bişey çıkmaz da sen biliyorsun senin bi tane şeyin var tehlikeli yerin.
MEHMET ALİ: Valla bilmiyom.
SEVAL: Bitek onu bitek onu şey anladın mı sen kim olduğunu o olay yani.
MEHMET ALİ: Anladım anladım anladım anladım.
SEVAL: O hiçbir zaman … olmlaz biliyon yani. Dikkat et kendine.
MEHMET ALİ: Valla biz kimseye bi şey yapmıyoruz müdürüm. Usulce oturuyoruz.
SEVAL: Tamam abim benim yaa can abim tamam kendine dikkat et. Öpüyorum kocaman.


NE DEDİĞİNİ ANLAMAMIŞ
MEHMET Ali Alkan’ın ifadesinde Seval Yasak Dizerkonca’nın telefondaki diyalogda neden bahsettiğini bilmediğini söylediği belirlendi. Halen rüşvet alıp vermekten tutuklu olan Alkan’ın tapelerdeki konuşmadan Dizerkonca’ya “Anladım anladım anladım” demesi ise çelişkili ifade olarak değerlendirildi.

BAŞKAN BİZE TUZAK KURDU
ANTALYA Şoförler ve Otomobilciler Odası’nda yaşanan rüşvet skandalına bir yenisi daha eklendi. Başkan Mehmet Ali Alkan’ın oluşturduğu rüşvet çarkına esnafı da çekmeye çalıştığı ortaya çıktı. Davada sanık olarak yargılanan Volkan Doğan ve Murat Yılmaz, odada yaşanılan rüşvet çarkına karşı olduklarından dolayı Başkan Alkan tarafından kendilerine tuzak kurulduğunu anlattı. Doğan ile Yılmaz, kirli işlerle ilgili polise bilgi verdikleri için Alkan tarafından olayın içine çekilmeye çalışıldığı ileri sürüldü.

RÜŞVET HESABA EFT
İddiaya göre Alkan, davada tutuklu olarak yargılanan İsmail Demir’i, Doğan’ın dükkanına para havelesi için gönderdi. Hesabında sıkıntı olduğunu söyleyen Demir, iki ortaktan Doğan’ı ikna ederek işlemi yaptırdı. Oda personeli olduğu için talebi kabul ettiğini söyleyen Doğan, “EFT’yi kontrol ettiğimde tutuklu olan Yenigün Taksi Durağı Başkanı Hasan Uysal’ın kızı Sıla Uysal tarafından 100 bin liranın borç ödemesi olarak gönderildiğini öğrendim. Parayı götürüp İsmil Demir’e verdim. Oda Başkan Alkan’a verdi. Ertisi gün polise giderek olayı anlıttım” dedi. Doğan, ” Burada bize tuzak kurulduğunu anladık. Zaten yaşanılan bu durumu İsmail Demir ifadesinde tek tek itiraf etti” dedi.

(SABAH)

İl müdürü oldu Ak Parti’den kopmadı

Rüşvet tapesine takılınca görevden alındığı ileri sürülen Antalya Ticaret İl Müdürü Seval Yasak Dizerkonca, kadın örgütlenmesinde aktif bir rol üstlendiği Ak Parti ile olan ilişkisini bürokrat olduktan sonra da sürdürdü. Dizerkonca, 2007 yılında da Ak Parti’den milletvekili aday adayı olmuştu.

İl müdürü oldu Ak Parti’den kopmadı

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde MenderesTürel döneminde Dış İlişkiler Dairesi Başkan vekilliği görevini yürüten Seval Yasak Dizerkonca, 2016 yılında Antalya Ticaret İl Müdürlüğü görevine vekaleten getirildi. 2007 yılında AK Parti’den milletvekili aday adayı olan Dizerkonca, o dönem yaptığı sosyal medya paylaşımlarıyla CHP’lilerin tepkisini çekmişti.

Bürokrat olmasına rağmen Ak Parti ile olan iletişimi hiç kesmeyen  Dizerkonca, partinin kongrelerine de katılmayı da sürdürmüştü. Ticaret İl Müdürü olarak ziyaret ettiği Ak Parti Muratpaşa İlçe Başkanlığı’nda partililere de seslenmişti.

Seval Yasak Dizerkonca (sağdan üçüncü) Ticaret İl Müdürü iken gittiği Ak Parti Muratpaşa İlçe Başkanlığı’nda konuşma yapmıştı

AK PARTİ SİYASET AKADEMİSİ’NDE DERS

Antalya’da doğan Dizerkonca, Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme-Ekonomi Fakültesi, İngilizce Ekonomi Bölümü’nden mezun olduktan sonra  2012-2014 Avsallar Belediye Başkan Yardımcılığı, 2015-2016 Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde Dış İlişkiler Daire Başkanı olarak görev yaptı.

Dizerkonca, Ak Parti Siyaset Akademisi’nde ders aldı. 6 Ocak 2017 yılında Antalya Ticaret İl Müdürlüğü görevine atandı.

Geçtiğimiz yıl Şubat ayında Ticaret İl Müdürü Seval Yasak Dizerkonca’nın kardeşi ve eşi ile birlikte Antalya Şoförler Odası seçimlerini etkilediği iddiaları gündeme gelmişti.

admin (semihkoken@gmail.com)